+ 420 244 466 550            Jitřní 185/6, 147 00 Praha 4 - Hodkovičky

Beseda s letcem RAF Tomášem Lomem

   Tomáš Lom, rozený Löwenstein, se narodil v roce 1924 do židovské rodiny očního lékaře Arnolda Löwensteina a jeho ženy Elfrídy Brillové. Rodina před nástupem německé okupace emigrovala do Anglie. Zde pamětník dostudoval školu a složil maturitní zkoušku. Na podzim roku 1940 nastoupil na přírodovědeckou fakultu univerzity v Glasgow. V roce 1942 vstoupil do armády a v roce 1944 absolvoval výcvik radiooperátorů a palubních střelců. Poté nastoupil službu u 311. československé perutě RAF v posádce kapitána Hořejšího a později byl převelen k 111. OTU Nassau na Bahamských ostrovech. Po válce se Tomáš Lom vrátil do Prahy, kde vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Po dokončení studií začal pracovat v laboratořích závodu Tesla-VUVET. Vědeckou prací se zabýval až do svého odchodu do důchodu.  

   Pan Lom navštívil naši školu v doprovodu paní spisovatelky Hany Bergmannové Klímové, která představila dětem svou knihu Dobrodružství pana Wellingtona. Hlavním hrdinou knihy je vojenské letadlo – vysloužilý britský bombardér pan Wellington, který bojoval za druhé světové války ve Velké Británii u 311. československé bombardovací perutě (tedy právě u té, ve které létal i pan Lom). Své válečné vzpomínky vypráví pan Wellington okřídleným kamarádům v hangáru a také dvěma desetiletým klukům, Edovi a Tondovi, kteří si v jeho trupu vybudovali bunkr. Tam si jednoho dne hrají s Morseovým telegrafem a jeho prostřednictvím navážou rádiové spojení s panem Wellingtonem. Začne se rozvíjet napínavý příběh plný pohádkových zázraků ale i drsné reality.  

    Paní Klímová přečetla dětem ukázku ze své knihy, a pak pan Lom besedoval s žáky o svém napínavém životě. I přes svůj úctyhodný věk 95 let je ve výborné tělesné i duševní kondici. Jak sám řekl, je to také tím, že celý život rád a hodně sportoval.

   Návštěva tohoto obdivuhodného hosta byla pro žáky i učitele velmi inspirativní.

Podzimní výtvarná soutěž v ŠD

    Tématem letošní podzimní výtvarné soutěže byl Halloween - a tak se 1. listopadu objevily ve vestibulu školy strašidelné  dýně žeroucí děti, stromoví skřítci, hrozní pavouci, duchové a strašidelné hrady, netopýři, upíři i další příšery, které vymysleli a vyrobili žáčci ze školní družiny se svými rodiči.

Hodnocení opravdu nebylo lehké, a tak se na některých místech ocitlo i více exponátů. 

První místo obsadila originální dýně Natálky Benešové, na druhém i se umístil halloweenský věnec Dády Majerové, 3. místo patří stromovému skřítkovi Marka Hrušky a podzimní pavučině Lenky Grmelové. O čtvrté místo se rozdělili Viktorka Chadtová, Matěj Doležel a Fanda Veselý. 

Podívejte se na fotografie, co všechno bylo na podzimní halloweenské výstavce k vidění.

Jezdím/chodím jako člověk

Jezdím/chodím jako člověk je projekt zážitkové pedagogiky, který vznikl ve spolupráci Technické správy komunikací hlavního města Prahy a Studia lines.

Ve středu 9.10. se žáci 5. A pod vedením paní PaedDr. Lenky Frajerové naučili několik krátkých scének, které následně předvedli svým mladším spolužákům. Scénky byly nejen poučné, ale i vtipné. Díky nim si žáci připomněli, jak mají přecházet přes silnici, jakou výbavu má mít kolo, jak se má cyklista chovat v provozu a další informace, které jim slouží k bezpečnému chování v silničním provozu.

Tento projekt se líbil nejen všem žákům, ale akci kladně hodnotily i přítomné paní učitelky.

ZŠ Jitřní má díky společnosti OBI nové fotbalové dresy

Základní škola Jitřní je školou s rozšířenou výukou tělesné výchovy. Sídlí v Hodkovičkách na Praze 4. Má navázanou spolupráci se sportovními kluby, pořádá či spolupořádá množství sportovní akcí a velkého množství sportovních regionálních i celostátních sportovních akcí se aktivně účastní. Jak družstva, tak jednotliví žáci a žačky končí na předních místech. Toho si povšimli i manažeři společnosti OBI na Proseku. Proto OBI vybavilo kompletními dresy celý fotbalový školní reprezentační tým. Slavnostního předání se v pondělí 16. září účastnil i maskot OBI, bobr v nadživotní velikosti.

 

Zástupce ředitele prodejny OBI na Proseku, Vladislav Hrstka popřál žákům hodně úspěchů a mimo jiné uvedl, že „OBI se podpoře sportu věnuje i na mezinárodní úrovni, jsme proto rádi, že jsme pomohli zlepšit sportovní vybavení žáků základní školy Jitřní. Přeji jim bobří sílu a vytrvalost“.

 

Obé si mohli fotbalisté ověřit v následujícím krátkém přátelském zápase.

Měli jsme první adaptační kurz

Ve dnech 10. – 12. září se v naší škole konal adaptační kurz šestých ročníků. Každé dopoledne děti absolvovaly klasické vyučování a poté probíhal program, který vedli tělocvikáři spolu s třídními učiteli. Každá třída se zúčastnila i charitativního běhu "Teribear hýbe Prahou" a společnými silami uběhli přes 500 km. Nejlepší individuální výkon podal Jakub Bednář, který uběhl během tří hodin 21 km. Takže přede všema dětma smekáme.


V dalším programu děti absolvovaly lezení v lanovém centru na Braníku a večerní opékání vuřtů. Děti přespávaly ve škole v tělocvičně, takže rozhodně neměly jednoduché podmínky, když druhý den musely opět vstávat do výuky.


Poslední den vyvrcholil závěrečným turnajem ve fotbale, přehazované a basketbale.


Cílem adaptačního kurzu bylo jednoznačně poznávat jednotlivé charaktery dětí a propojovat oba ročníky, že MY je více než JÁ. Věříme, že se alespoň částečně podařilo cíle naplnit a už se těšíme na "adapťáky" v příštích letech.


Foto zde.

Základní škola Jitřní dělá dobré jméno Praze 4

Základní škola s rozšířenou výukou tělesné výchovy Jitřní se mezi samostatné školy Prahy 4 vrátila 1. září 2018. Již od prvního samostatného školního roku se snažíme dělat Praze 4 dobré jméno.

 

Největším dosavadním úspěchem je třetí místo v družstvech a dvě první místa v jednotlivcích v celorepublikovém finále Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů (OVOV), které se uskutečnilo na počátku září v Brně. Tam škola postoupila po předchozích vítězstvích v okresním a krajském kole.

 

K dalším úspěchům patří například třetí místo v republikovém finále o Pohár rozhlasu v Plzni. Postup na ostravské republikové finále Čokoládové tretry. ZŠ Jitřní získala rovněž Ocenění primátora Prahy za čtvrté místo sportovní soutěže Poprask.

 

Děkujeme našemu zřizovateli za podporu, máme našlápnuto k další dobré propagaci Prahy 4 na poli sportu.

Spaní ve škole

Konečně nastal ten vytoužený den – pátek 14. června. Pro 4. A a 7. A naplánovaly paní učitelky Jana Štěpánková a Lenka Kotásková spaní ve škole. Moc jsme se všichni těšili, a tak už před 17. hodinou jsme se začali scházet před školou. Byli jsme nedočkaví, protože přeci jen spát ve škole, to se nestává každý den.

Po přenesení věcí do šaten u tělocvičen se nás ujaly slečny vychovatelky Kačka a Markétka. Měly pro nás připraveny aktivity a soutěže, které probíhaly na hřišti, a to i ve vedru, které bylo chvílemi k nesnesení. Ale vše jsme zvládli a všichni se do soutěží aktivně zapojili.

Po 19. hodině přivezli objednané pizzy, takže nastala doba večeře a odpočinku. Pojídat pizzu v areálu školy na lavičkách, v krásně upravené školní zahradě,s kamarády, co víc si člověk může přát?

Po večeři jsme si povídali a odpočívali. Večer se trochu ochladilo. Co bychom to byli za sportovce, abychom si nezahráli nějaké kolektivní sporty? Takže ten, kdo opět načerpal síly, si šel zahrát fotbal, streetball nebo tenis. Kolem půl deváté večer jsme šli dovnitř připravit si své „pelíšky“ do tělocvičny. Diskotéku jsme zavrhli, i když Kačka s Markétkou se domnívaly, že to pořádně společně rozjedeme. Bohužel poměr dívek ke klukům nebyl úplně optimální.

A tak jsme pomalu uléhali, ale stále si povídali s kamarády. Povídali … a povídali… . Paní učitelky to snad nikomu neprozradí, a ani my raději nebudeme říkat, v kolik hodin usnuli ti poslední z nás. 

Druhý den ráno se ti čilejší budili po 6. hodině ranní. Ale spáči vyspávali a vyspávali. Po ranní hygieně (někteří si dokonce vyčistili zuby) jsme čekali

na snídani, kterou přivezli kolem půl osmé a která obsahovala housky, jogurty, ale také domácí bábovku, cheesecake a koláčky. Za ty děkujeme paní Štolbové a paní učitelce Vackové.

Po snídani jsme šli na hřiště si zasportovat. Ti unavenější z nás jen seděli na lavičkách a hráli si na komentátory a diváky. Kolem 9. hodiny jsme se začali, ač neradi, rozcházet. Docela nám to bylo líto, protože jsme si užili spoustu legrace.

Chtěli bychom tímto poděkovat rodičům, kteří nás „vyslali“, Kačence a Markétce za přípravu super her a paní učitelce Štěpánkové a Kotáskové, které s námi strávily tyto chvíle.

A protože ve škole stále slyšíme slovo „opakování“, chtěli bychom si zopakovat i tuto akci. 

                                                                     „Účastníci zájezdu“ 4. A a 7. A

Pražská florbalová liga pokračovala v neděli 19. května pro naše hráče opět úspěšně!

V neděli 19.května se hrál 7. turnaj Pražské florbalové ligy. ZŠ Jitřní v kategorii 3.-5. tříd obsadila krásné 2. místo.


Za naši školu tentokrát v zelených dresech nastoupili:

Marek Eppinger, Alex Lukeš, Rafael Dietl, Pavel Jandal, Redondo Hidalgo Adrian, Jáchym Václavů a v bráně Matyáš Purm.


Naši kluci v zápase proti ZŠ Generála Fajtla vyhráli 5:2 a se školou U Krčského lesa 3:2.

Ve finále se jim nepodařilo překonat ZŠ Mikulova a prohráli 1:4 (jediný gól za Jitřní střelil Alex Lukeš).

Chválíme výborného gólmana Matyáše Purma, který i přes zranění v zápase svůj tým podržel.


Poslední turnaj letošního školního roku se bude hrát o víkendu 8.-9.června. Jitřní chce vyhrát! Třeba budou i medaile! Přijďte fandit.


Fotografie ze zápasů zde.

V sobotu 27. 4. se hrálo 6. kolo Pražské florbalové ligy - ZŠ Jitřní vyhrála !

Za Jitřní reprezentovali v oranžových dresech v kategorii 3.-5.třída:


brankář: Matyáš Purm

v poli: Marek Eppinger, Alex Lukeš, Lukáš Bláha, Ondřej Penížek, Rafael Dietl, Jirka Linhart, Lukáš Brach, Lukáš Česák a Matěj Klečák


Zápasy:

-          proti ZŠ Mikulova vyhráli 4:2

-          se ZŠ Generála Fajtla remíza 1:1

-          ve finále proti spojeným školám ZŠ Filosofská/Mráčkova - nejdříve prohrávali 0:3, pak obrátili a vyhráli 6:3.


Goly ve finále za ZŠ Jitřní: Alex Lukeš 2x, Marek Eppinger 2x, Rafael Dietl 1x a Lukáš Brach 1x.


Děkujeme za reprezentaci školy a držíme palce v dalším kole, které proběhne v neděli

19. května


Fotografie ze zápasů zde.

V pondělí 15. dubna 2019 jsme se chystali na Velikonoce

Naše škola uspořádala v pondělí 15. dubna od 14.00 do 17.00 hodin v budově a přilehlých prostorách velikonoční tvůrčí dílny a jarmark. Zapojili se téměř všichni pedagogové a žáci většiny tříd (deváťáci měli „přijímačky“). Přišlo obrovské množství návštěvníků z řad rodičů, prarodičů, tet, strýců i náhodných kolemjdoucích. Svou návštěvou nás poctilo i několik bývalých žáků a žákyň.  V tvůrčích dílnách se návštěvníci za odborné pomoci učitelek pokoušeli o vlastnoruční výrobky s velikonoční tematikou. Na stáncích jednotlivých tříd si mohli opatřit výrobky již hotové. Dětem se podařilo do třídních fondů vybrat úžasných 57 tisíc korun. Věříme, že se tato předvelikonoční akce stane školní tradicí.

 

 

Fotografie z akce.

Víčkování 2019

V pátek 12.4. proběhl v naší školní družině další ročník již tradiční výtvarné soutěže  Víčkování 2019. Soutěžilo 8 družstev o nejkrásnější obrázek vyskládaný z víček od PET lahví.

Na prvním místě se umístil tým z přípravného ročníku s obrázkem motýla.

Podívejte se na fotografie, jak se dětem obrázky povedly.

Ve dnech 4. a 5. dubna 2019 proběhla Čokoládová tretra ZŠ Jitřní

Přinášíme exkluzivní pohledy našich reportérů:


Pohled reportéra Fandy a jeho asistenta Vojty na sportování 4. dubna


Přicházím do školy. Je chladno. Avšak to dnes soutěžící část žáků prvního stupně (nultý až druhý ročník) nikterak neodradilo od účasti na sportovním dni. A že jich bylo. 

Já, jako sedmák jsem si za práci na sportovním dni zvolil novinařinu. Měl jsem perfektně popsat průběh celého sportovního dne. Nu, a tady to je.

Asistenti (7. B) dorazili v 7:45, aby vše připravili. Přípravy trvaly 20 minut. Mezitím přišla první soutěžící třída 0. ročník. A začali s rozcvičkou od 8:07 až do zahájení. Postupně se k 0. ročníku přidaly další třídy 1. A, 1. B, 2. A, 2. B. Zahájení bylo v 8:20.

Po zahájení se všechny třídy rozutekly se svými instruktory na svá stanoviště. První bylo stanoviště „Hod na cíl“ kam běželi „nulťáci.“ Na sprint na 20 metrů šla 1. B. 1. A zamířila ke skoku z místa. 2. A se vydala na hod oštěpem. A nakonec se 2. B dala směrem k běhu přes překážky. Všechny třídy se střídaly proti směru hodinových ručiček a po 20 minutách.

Chvíli jsem pozoroval všechny třídy, jak sportují, a uvědomil jsem si, že takhle nic nezjistím. A tak jsem začal s rozhovory sportovců. První sportovec vlastně sportovkyně, která mě zaujala, byla Alžběta z 1. B.

Oslovil jsem jí a začal se vyptávat: „Ahoj, jak se jmenuješ?“ zněla má první otázka „Alžběta“, „aha, a baví tě to tu?“ „Jo“, „Na co se tu nejvíc těšíš?“ „Na překážkovej běh.“ „A hele, viděl jsem, že si tě zavolal učitel, můžu se zeptat proč?“ „Měla jsem hodně dobrej čas.“ „Tak děkuju za rozhovor a ahoj“ „Čau.“ Z tohoto prvního rozhovoru jsem měl dobrý pocit, a tak jsem pokračoval.

Až když jsem měl dost rozhovorů s dětmi, tak mě napadlo, že bych měl udělat rozhovory i s týmem sedmáků. Všichni byli ze své práce rozhodčích nadšení, také to na nich bylo dost znát. Nejvíce mě bavil následující rozhovor se Samem. „Čus Same, můžu s tebou udělat rozhovor?“ „Jo, klidně.“, „Takže, co tě na téhle práci baví nejvíc?“ „Já nevím“ smál se při tom, „baví mě to s těmi dětmi.“ „Okej, a drží se tu nějaký rekord?“ „Jo, myslím, že to bylo 13,90 metrů (hod oštěpem, pozn.a.).“ „A chtěl bys k tomu něco dodat?“ „Jo, na to že ta děcka jsou malý tak jsou dobrý.“ „tak dik za rozhovor a čus“ „jo, v poho, čau.“

Rozhovory s mou třídou mě bavily nejvíce. Ale to nejzajímavější mělo teprve přijít. Chtěl jsem udělat rozhovory s učiteli a zde jsem napsal, ten který mě nejvíce s panem učitelem Teplanem. „Co vás na vaší dnešní, přidělený, práci nejvíc líbí?“ „No, líbí se mi, jak ty děti sportují, a že je to baví.“ „A bylo u vás nějaké dítě, které s vámi dost komunikovalo nebo se vám ve sportování zamlouvalo?“ „No, tak zatím se mnou komunikuješ nejvíc ty Franto, jinak ale všechny děti se snaží.“ „Myslíte, že se dnešní Sportovní den vydařil?“ „No, jasně, je krásné počasí, všechny děti si to užívají, tak určitě.“ „A chtěl byste k tomu něco dodat?“ „Určitě bych chtěl poděkovat všem mým spolurozhodčím, všichni dělaj svou práci dobře.“ Díky té poslední větě mně fakt zahřálo u srdíčka, cítil jsem se poprvé důležitý.


Po tomto rozhovoru následovalo vyhlášení s komickým vystoupením pana učitele Bartáka. Hodně dětí, s kterými jsem dělal rozhovor, nebo jsem o nich slyšel, byly dokonce na prvním místě.

Abych to tak shrnul. Naprosto všichni si to užili. A kdokoliv ze 7. třídy určitě nečekal, že to bude dost náročné. Bylo to skoro dokonalé, skoro, mě ten dokonalý den pokazila pouze třída 1. B (svůj přebytek energii si vybíjeli na mně). To vše bylo jen „malé škobrtnutí.“ Celkový dojem byl skvělý.


Pohled reportérky Terky na sportování 5. dubna


V pátek 5. dubna soutěžily třetí až páté ročníky. Závodilo se v hodu na cíl, ve skákání přes švihadlo, sprint na 30 metrů, skok z místa, hod kriketovým míčkem, běh přes překážky a běh na 300 metrů. Nenudili se tak samotní účastníci závodu a ani žáci, kteří se na jeho přípravě podíleli.

Přípravy na závody začaly v 7:45 hodin ráno a samotné závody začaly v 8:00. Musím říci, že naši žáci jsou opravdu talentovaní a šikovní. Chtěla bych závodníkům připomenout, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se! Závody skončily okolo 11. hodiny.

Následovalo vyhlášení vítězů a zakončení celého závodu. Na závěr bychom rádi poděkovali paní ředitelce a všem tělocvikářům za uskutečnění Čokoládové tretry.

Děkujeme!!!Fotografie z Čokoládové tretry.

ZŠ Jitřní opět slavila Den učitelů projektem "Já učím, ty učíš, my učíme"

Ve středu 27. března jsme na Jitřní společně s předstihem slavili Den učitelů. Stejně jako loni projektem „Já učím, ty, učíš, my učíme“.  Žáci z šestých až osmých tříd (deváťáci se letos nezapojili) si mohli vybrat kterou třídu a předmět na prvním stupni by chtěli učit. O vyzkoušení práce učitele byl docela zájem, sešlo se stejně jako loni téměř 60 zájemců o výuku.  Všichni se svého úkolu zhostili na výbornou. U učitelů si předem získali informace, udělali si přípravy a ve středu 27. března skutečně s elánem nastoupili učit do prvního stupně, a to i do „nulťáku“. První ročníky doplníme s učením ještě ve středu 3. dubna.


Od dětí z prvního stupně i od přihlížejících učitelů padala na učitelský „dorost“ jen slova chvály, nadšení byli i mladí učitelé. Uvidíme, kdo si bude chtít v budoucnu učení opět zopakovat.


Fotografie ze Dne učitelů.

ZŠ Jitřní pořádala první ročník pěvecké soutěže Nota Jitřní

Ve středu 13. března se konal první ročník pěvecké soutěže Nota Jitřní. Přihlásilo se 26 umělců, kteří byli rozděleni do tří věkových kategorií. Porota složená z učitelů a žáků školy měla skutečně těžký úkol, protože výkony soutěžících byly mnohdy velmi odvážné a kreativní.

V kategorii nultý až druhý ročním získal třetí místo Filip Kunzl, o dvě druhá místa se podělila Eliška Votavová s Danielou Zelenou, první místo získala Nela Doležalová.

V kategorii třetí až pátý ročník se o dvě třetí místa podělila Lucie Ošťádalová se Zuzanou Kučerovou, druhé místo získala Veronika Kunzlová a místo první Kateřina Štyndlová.

V kategorii šestý až devátý ročník se o dvě třetí místa podělila Michaela Vostřáková s Amélií Godddárdovou, druhé místo získala Nika Peerová, vítězství vyzpíval Kevin Tran.


Fotografie z Noty Jitřní.

V pondělí 11. 3. třída 5. B navštívila prostor Poslanecké sněmovny ČR.

Prohlídka začala v Informačním centru v Paláci Smiřických promítnutím filmu a informacemi o tom, co nás během prohlídky čeká. V rámci bezpečnosti jsme museli projít kontrolou jako na letišti a dbát pokynů zaměstnanců Kanceláře Poslanecké sněmovny. Procházeli jsme kolem kanceláří poslanců, potkali jsme i jiné návštěvníky, kteří zde byla také na prohlídce. Dokonce jsme se míjeli s nejmladším  poslancem Dominikem Ferim, který také provázel skupinu středoškolských studentů. Pan průvodce nás zavedl i na galerii pro hosty, odkud jsme si prohlédli prázdnou jednací síň bez poslanců. Zde nám odpovídal na otázky a na konec nás vyfotil na památku.

 

Fotografie z návštěvy.

Máme za sebou historicky první školní Plesový den

Na čtvrtek 28. února naplánoval Žákovský parlament ve spolupráci s vedením školy Plesový den. Zájemci měli přijít do školy ve společenském oblečení. V tělocvičně pro ně bylo připraveno povídání o chování a oblékání. Navíc i výuka tanců. Pro první stupeň to byla mazurka, letkis a makarena. Pro druhý stupeň navíc i blues, cha-cha a YMCA. Je třeba ocenit róby tanečnic a oblečení tanečníků, ale hlavně jejich zápal do tance. Už se těšíme na příští Plesový den.


Fotografie z Plesového dne.

Školní družina měla Valentýnský ples pro plyšáky

V pátek 22.2.2019 byl pro plyšáky slavný den – družina na Jitřní jim uspořádala Valentýnský ples. Spolu se svými dětmi se plyšáci mohli těšit na společenský tanec (pánská i dámská volenka, sóla pro medvídky, pejsky, kočičky, koníčky a jednorožce i pro další druhy plyšáků), a to včetně správného požádání o tanec. Kromě toho čekaly děti i jejich plyšové mazlíčky soutěže družstev – např. překážková dráha.  Myslím, že si všichni náš ples užili – podívejte se na fotografie z akce.

Školní kolo recitační soutěže pro 1. stupeň má své vítěze

Ve středu 6.2. 2019 se na naší škole konala recitační soutěž pro žáky ze 2.-5. třídy. Účastníků bylo celkem 9 a konkurovali si ve dvou kategoriích. 

 

V první kategorii pro 2. a 3. třídu bylo pořadí následovné: 1. místo Linda Hölzelová (2.B), 2. místo Tomáš Zenáhlík (3.B), 3. místo Zuzka Kučerová (3.A). 

 

Ve druhé kategorii pro 4. a 5. třídu zvítězila nejstarší účastnice Eva Korousová (5.A), druhé místo obsadil Štěpán Jahoda (4.B) a na třetím místě se umístil Ediz Güler (4.A). 

 

Výherci z obou kategorií postupují do okresního kola. 

 

Všem recitátorům děkujeme za účast a pečlivou přípravu! 

V kompostování jsme byli opět úspěšní

V pondělí 4. února proběhlo na radnici MČ Praha 4 vyhlášení výsledků soutěže v kompostování, které se naše škola pravidelně účastní. Získali jsme 2. místo za kvalitu a 3. místo za písemný projekt.


Úspěch Srdíčkových dnů

Do ředitelny naší školy dorazila skvělá zpráva. Při zimních Srdíčkových dnech se našim žákům podařilo získat neuvěřitelné 9195 korun! Všechny upomínkové předměty se podařilo rozprodat. Nasbírané peníze nyní slouží k pomoci dětem se závažnými onemocněními, které jsou stabilně závislé na domácí péči svých rodičů, a to na pořízení rehabilitačních a dalších pomůcek, speciální výživy a tak dál. "Prosím, předejte naše poděkování svým šikovným dětem, které se do sbírky zapojily. Jejich pomoc je pro naše děti nenahraditelná, "napsala nám Zdeňka Hollerová z organizace Život dětem. Video ze zahájení Srdíčkových dnů najdete v odkazu https://youtu.be/Ay20Wo8V908


Hodina moderní chemie

Chemie nemusí být pouze vzorky a rovnice. Chemie může být i velkou zábavou, zvlášť pokud se dostaneme do nejrůznějších pokusů.


Ve čtvrtek 10.1. zažili žáci 9.A + B a 8.A + B hodinu moderní chemie. Jedná se o akci, kdy zástupci VŠCHT Praha objasňují nejnovější trendy v chemii a především ukazují praktické aplikace chemie, bez nichž dnes celá společnost neobejde.

Pro 8. stupeň byl připraven 45 minutový program nazvaný Úvod do chemie. Hodina byla zahájena pokusem chemický semafor, který se žákům moc líbil a vypadal téměř jako nějaká kouzlo. Viděli jsme, jak vybrané kationty barví plameny a vysvětlili si, jaká chemická reakce vlastně hoření je a jak se uplatňuje při barvení plamenů při ohňostrojích. Sledovali jsme zapálení nestlačeného střelného prachu a byli překvapeni, že se neozvala žádná rána. Pomocí kapalného dusíku jsme demonstrovali a vysvětlili Leidenfrostův jev a na závěr programu jsme si s pomocí kapalného dusíku vyrobili vlastní vynikající smetanovou zmrzlinu.


Deváté třída viděla program "Úvod do chemie" již v loňském roce a letos se ponořila do problematiky přeměny energií. Viděli jsme funkční model parního stroje poháněného parou a pak ještě jednoho, který byl poháněn kapalným dusíkem. Dále jsme viděli metanolový článek a Crooksův mlýnek. Zhodnotili jsme účinnost automobilových motorů, výhody a nevýhody elektromobilů a aut na solární pohon. Bezesporu byla zajímavá magnetická levitace za použití supravodiče. Na závěr jsme viděli výbuch nestlačeného střelného prachu a pak stlačeného střelného prachu. Rozdíl v hlasitosti byl obrovský.


Celý program byl velmi interaktivní, probíhal formou dialogu a myslím, že se nám všem líbil.


Kouzelné odpoledne

V pátek 4.1.2019 přijel za dětmi z naší družiny kouzelník "RENO" se svým představením.


Družina 2.A na sněhu

Naše družina chodí ven téměř za všech okolností. Uvnitř nás udrží jen déšť a v některých dnech kroužky, které končí mezi 14:00 a 15:00 hodinou.

A sníh, ten si opravdu užíváme.

 

Fotky z akce najdete zde.


Jitřní ve čtvrtek 20. 12. 2018 zpěvem a rozsvízením vánočního stromu slavila advent 

Ve čtvrtek 20. 12. 2018 od 16.00 do 17.00 hod. jsme poprvé uskutečnili veřejné zpívání vánočních koled a rozsvícení vánočního stromku ZŠ Jitřní. Milou atmosférou navodily vánoční písně, chutnalo i vánoční cukroví. Díky všem, kteří se zapojili, už se těšíme na podobné setkání v roce 2019.
Fotky z akce najdete zde.


6. C se zapojila do projektu Ježíškova vnoučata 

17. prosince třída 6.C navštívila Domov důchodců v Doběticích, který pomáhá starším lidem s Alzheimerovou chorobou. Přijeli jsme předat dárek ve formě velkého zahradního slunečníku a zazpívali jsme jim. Potom jsme se vydali na Erbenovu rozhlednu a pak jsme měli rozchod ve městě, kde se všichni naobědvali. Po rozchodu jsme se vydali zpět na vlakové nádraží a odtud jsme jeli do Prahy.


Členové klubu mladého diváka v tomto školním roce navštívili dvě divadelní představení 

Žáci, kteří se v tomto školním roce přihlásili do Klubu mladého diváka, měli možnost navštívit již dvě představení. První představení, která se jmenovalo "Hon na Jednorožce", se konalo v divadle Minor. Jedná se o dobrodružný příběh podle skutečné události, který se stal v 50. letech minulého století. Hlavního hrdinu, ačkoliv byl nevinný, zbavili svobody a uvěznili. Proto se rozhodl utéct.

Celý příběh dal žákům lepší pohled na pronásledování lidí komunistickým režimem v 50. letech.

Druhé představení v divadle Na Fidlovačce pod názvem "Pokoj lidem dobrého vůle" oživily tradiční české lidové pověsti o jednoduchém příběhu o narození svatého dítěte, který přináší lidem radost, pokoj a lásku. Představení bylo doplněno českými lidovými koledami a vyvolalo tak sváteční atmosféru blížících se Vánoce.

Na představení žáků doprovází paní učitelky Lenka Kotásková a Elena Zbořilová.


Mikuláš, andělé a čerti na Jitřní

V úterý 5. prosince zaplnili školní budovu andělé, čerti a Mikuláš. Připojili jsme se k tradici, která začala již v 10. století v Porýní, v Čechách pak v 14. století.

 

Podle legendy vznikla tradice tak, že svatý Mikuláš obdaroval dcery zadluženého otce, kterým hrozilo, že se z nich stanou prostitutky. Když se o tom svatý Mikuláš dozvěděl, tři noci jim házel otevřeným oknem do ložnice peníze a tak je zachránil. Tolik legenda o muží, který nejspíš skutečně existoval. Na přelomu třetího a čtvrtého století, v době Byzantské říše, se údajně žijící biskup jménem Mikuláš v městě Myra na území dnešního Turecka (nyní název Demre), zastával neoprávněně obviněných a zemřel právě 6. prosince. Oslava svatého Mikuláše se postupně změnila od čistě náboženské k společenské, kdy svatý Mikuláš v doprovodu čerta a anděla obdarovává či kárá děti. Děti většinou dostávají sladkosti nebo uhlí nebo brambory.

 

Letitá tradice žije i na Jitřní. Celou budovou prošel průvod, ve kterém Mikuláše doprovázelo několik čertů a andělů. Zastavili se téměř v každé třídě a kárali i odměňovali děti od nejmladších po nejstarší ročníky. V mnoha třídách potkávali své kolegy, tedy další anděly a čerty. "Hříšné" děti se vykoupily básničkou či písničkou. Pro příště už budou všichni hodní. Tak uvidíme za rok. Mikuláši, čerti a andělé, děkujeme ze návštěvu !!!

 

Fotografie najdete zde.


Soutěž - Štětský mladý zdravotník 2018

V sobotu 24.11. 2018 se naši mladí zdravotníci z Zdravotnického kroužku zúčastnili soutěže "Štětský mladý zdravotník 2018". Tento soutěž se konala na ZŠ TG Masaryka ve Štětí. Tato skupina prošla 10 stanovišti, kde byla ověřena praktická znalost v ošetřování a komunikaci s zraněnými.

Kroužek máme teprve od října, ale přesto jsme skončili na krásném 5. místě z 10. Soutěže se zúčastnili tito žáci:

  • Aneta Buršíková - 4.B, velitelka družstva
  • Matěj Klečák - 4.B
  • David Slavíček - 4.B
  • Amálie Cortés - 4.B
  • Matěj Pastyřík - 3.B

 

Všem moc gratulujeme.


Páťáci v divadle

Tato hra zábavnou formou ukazuje realitu dnešního života a nenásilně poukázala na problémy dnešní doby. Představení bylo doprovázeno oblíbenými melodiemi klasické i moderní hudby a bylo částečně interaktivní. Kdo chtěl, mohl si roli černodivadelního herce vyzkoušet přímo na jevišti.ZŠ Jitřní získala ocenění za účast na kampani Pěšky do školy.

Cílem kampaně Pěšky do školy, kterou organizuje sdružení Pražských matek, je založit tradici pěších dnů a zvýšit počet dětí, které budou pravidelně dopravovány do školy na pěšky. Naše škola se poprvé zapojila do kampaně v loňském roce. Letos jsme připravili i soutěžní klip, se kterým jsme se zúčastnili 8. listopadu vyvrcholení kampaně. Sice jsme nevyhráli, ale jsme získali ocenění za náš přístup a klip se líbil. Příští rok se zkusíme posunout výš. Díky všem za účast, pomoc a podporu :-).

 

Videoklip.


Jitřní má transparentní účet, můžete přispět na vybavení školy.

ZŠ Jitřní má zřízený transparentní účet pro získání dalších prostředků na rozvoj vybavení hřišť, sportovních prostor a prostor k volnočasovým aktivitám.


V současné době můžete přispívat na:

a) nákup interaktivní tabule - variabilní symbol 901

b) nákup dataprojektoru s plátnem - variabilní symbol 902

c) nákup sportovního vybavení - variabilní symbol 903


Informace o stavu účtu naleznete na internetových stránkách ČSOB . Výpisy z účtu jsou zveřejňovány měsíčně.


Všem přispěvatelům děkujeme :-)


Halloween Day na Jitřní

Halloween je původně irský lidový svátek, který vznikl z oslav křesťanského svátku Všech svatých, a je nejvíce rozšířený v anglicky mluvících zemích. Slaví se  31. října, den před křesťanským svátkem Všech svatých. Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows' Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. Halloween je nejpopulárnější v anglicky mluvících zemích, kde se děti oblékají do strašidelných kostýmů, chodí od domu k domu a koledují. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, čarodějky, duchové, příšery, kostlivci, prostě všechno co zavání tajemnem. Typickými barvami jsou černá a oranžová. Způsob slavení i jisté tajemno získalo své příznivce po celém světě, Českou republiku nevyjímaje.

K oslavě Halloweenu se ve středu 31. října 2018 přidala i naše škola. Letos byla poprvé organizace na Školním parlamentu. Do akce se zapojila většina žáků i učitelů a školní budova se stala rájem duchů, kostlivců příšer i pohádkových postav. Atmosféru pomohla doplnit i výzdoba. Po velké přestávce se školou prohnal průvod masek, který končil v tělocvičnách. Tady probíhala Halloween Party a vyhodnocení nejlepších masek. Porota to měla vskutku těžké, ale nakonec rozhodla o prvních třech místech za 1. a 2. stupeň.  

Poděkování patří všem, kteří se do práce na Halloween Day zapojili a pomohli i se závěrečným úklidem. Zvláštní poděkování pak patří deváťačkám a paní učitelce Vackové za předtancování pro první stupeň.


Více fotografií naleznete zde.


Video naleznete na YouTube.


ZŠ Jitřní se účastní elitního vojenského závodu MISE

Žáci se zúčastnili dvoudenního vojenského závodu "MISE", který proběhl 9. 10. a 10. 10. 2018 v exkluzivním prostředí výcvikového areálu 43. výsadkového praporu v Chrudimi a v okolí přehrady Seč. Při tomto závodě účastníci plnili různě náročné úkoly, které vyžadovaly taktickou schopnost, spolupráci v týmu, dovednost a fyzickou zdatnost, logické uvažování a znalost české historie.

Závod byl pořádán na počest moderních vojenských veteránů. Možnost účasti získala pouze 10 škol z celé České republiky, mezi nimi i žáci ZŠ Jitřní.

 

Více fotografií naleznete zde.


ZŠ Jitřní byla úspěšná i v městském kole přespolního běhu

 

Ve čtvrtek 11. 10. 2018 se uskutečnil celopražský kolo v přespolním běhu, do kterého jsme postoupili díky výborným výsledkům na předchozích závodech Prahy 4. A byli jsme opět úspěšní !!!

Závody byly velmi těžké, protože zde bylo spousta vynikajících sportovců z celé Prahy. Ale ani v této konkurenci nezůstali sportovci naší školy pozadu. Mladším žákyním těsně uniklo první a obsadily tak druhé místo. Starší žákyně skončily čtvrté, mladší žáci šestí a starší sedmí. Mimo týmů jsme podali i skvělé individuální výkony - Eliška Jarošová a Líza Brejchová se staly vítězkami svých rozběhů.

 

Chválíme všechny zástupce ZŠ Jitřní a děěěěkuuuujeeeemeeee !!!!

 

Více fotografií naleznete zde.


ZŠ Jitřní získala v Běhu Krčským lesem putovní pohár starosty Prahy 4

20. ročník závodu v přespolním běhu O pohár starosty Prahy 4 vyhráli reprezentanti ZŠ Jitřní a získali tak putovní pohár. Akce proběhla pod záštitou starosty MČ Praha 4 Mgr. Petra Štěpánka v úterý 2. října 2018. Účastnilo se více než 300 žáků základních škol. Organizovali ji sportovní lektoři DDM Praha 4 - Hobby centrum 4 a Základní škola Filosofská. 


Fotografie z akce najdete na webu DDM Praha 4 - Hobby centrum 4.


Atletický čtyřboj na Jitřní!

Ve čtvrtek 27.9. se na Jitřním konalo finále obvodního kola Prahy 4 v atletickém čtyřboji v kategorii 8. a 9. tříd. Závodily týmy chlapců a dívky. Akce se zúčastnili škol ZŠ Jitřní, ZŠ Jižní, ZŠ Horáčkova a pouze v kategorii chlapců ZŠ Jílovská.

Každý ze závodníků musel absolvovat 60 m, dívky pak 800 m a chlapci 1000 m. Dále si závodníci vybírali mezi skokem vysokým či dalekým, a mezi vrchem koulí nebo hodem míčkem.


Naší školou se podařilo opanovat obě dvě kategorie a vystoupat na nejvyšší stupeň. Zatímco dívky si hladce chodily hladce pro vítězství, bojovali o něj do poslední disciplíny, běží na 1000 m. V přímém souboji porazili ZŠ Jílovskou a mohli spolu s dívkami radovat z vítězství.


Školu reprezentovali:


Chlapci: Prokop Smetana, Ondřej Pelant, Martin Sobotka, Jan Morava, Jakub Novosad


Dívky: Eva Caldrová, Veronika Hanzlíková, Adéla Trnková, Eliška Vojtěchovská, Aneta Karafiátová


Gratulujeme k vítězství a jsme na všech hrdí !!!


Fotbalové finále obvodního kola Prahy 4

Ve středu 26. 9. se hrálo na Tempu okresního fotbalového finále Prahy 4 v mladších (6. a 7. třídě) a starších (8. a 9. třída) kategoriích. Naše škola postoupila do obou.


Mladší kráčeli turnajem velice svrženě a po celou dobu přehrávali jednoho soupeře za druhé. Zádrhel přišel v posledním zápase, výrazně jsme přehrávali ZŠ Jílovskou, vytvořili jsme si šanci, avšak nejdříve jsme získali gól, když se náš závodník ojediněle dostal na naši polovinu. Podařilo se nám vyrovnat. Na řadu tak přišly pokutové kopy, ve kterých měla větší štěstí ZŠ Jílovská a získala vítězství v Praze 4 v kategorii 6. a 7. třídy.


Ve starší kategorii už hráli mnohem vyrovnanější zápasy. Především čtyři nejlepší celky měly ve svých řadách několik skvělých hráčů, kteří jsou táhli. My jsme postoupili ze skupiny jako druzí, když jsme ve skupině podlehli Kavčím Horám. V semifinále jsme hráli s Novým Porgem. Vstup do utkání se nám nepodařilo, prohrávali jsme dva nula. Kluci nic nevzdali a podařilo se jim vyrovnat. Kopaly se trest. Rozhodlo se až v šesté řadě, kdy štěstěna přiklonila na naši stranu. Ve finále jsme se opět utkali s Kavčím Horámem, kterým jsme chtěli vrátit předchozí porážku. Zápas se pro nás nevyvíjel moc dobře, když jsme inkasovali první gól my. Avšak kluci vyhrali zbytky svých sil do útočení a podařilo se jim vyhrát a vyhrát 3: 1. Poslední dva zápasy byly obrovsky těžké a kluci prokázali obrovské odhodlání jít za vítězství.


Týmy tvořily:


6. a 7. třídy: Vojta Barták, Pavel Šimonovský, Samuel Koller, Matyáš Klouček, Jakub Špičák, Hynek Zlatuška, Vojta Černý, Alex Kukuczka, Matěj Soós, Jaroslav Capouch, Jan Jeřábek


8. a 9. třídy: Jan Müller, Martin Sobotka, Ondřej Pelant, Jakub Novosad, Richard Gnip, Jan Kačer, Alex Magdi, Matěj Procházka, Ondřej Šerák, Antonín Jakubův


Všem klukům gratulujeme a jsme na nich hrdí!


Naši žáci jsou šestí v ČR v závodech sportovní všestrannosti!


Dvoudenní republikové finále závodů ve sportovní všestrannosti (OVOV) se uskutečnilo 6. a 7. září v Brně za účasti více než 600 žáků ze 187 škol z celé ČR. Soutěžilo v deseti disciplínách.

Díky skvělému přístupu našich zástupců k závodům i vzájemné podpoře máme skvělé týmové 6. místo. Díky týmu ve složení Martin Sobotka, Ondřej Pelant, Bořek Brejcha, Marek Oravec, Eva Caldrová, Apolena Švábíková, Karolína Jarošová a Tereza Grygarová za výbornou prezentaci naší školy.


Mnozí z nich podali výkony na předních místech, které si zaslouží zveřejnit: 


Karolína Jarošová - celkem 6. místo v její věkové kategorii

Antonín Jakubův - 14. místo v individuálním závodě v jeho věkové kategorii

Apolena Švábíkové - 113 sedů-lehů za dvě minuty (10. nejlepší výkon ze všech závodnic, celkem 15. místo v jejím věkové kategorii)

Karolína Jarošová - čas 3:21 na 1 km (7. nejlepší výkon ze všech závodnic v jejím věkové kategorii a současně i celkové 6. místo)

Ondřej Pelant - 17,8 mv hodu medicinbalem (23. místo, současně i celkový 14 místo v jeho věkové kategorii)


Děkujeeeeeem !!!!!


Sportovalo se, pochutnávalo a vzpomínalo. ZŠ Jitřní slavila osmdesát let!

Dveře naší opět osamostatněné školy Jitřní se 22. září otevřely veřejnosti. Už od rána sem přišly desítky současných i bývalých žáků a učitelů, aby společně zavzpomínaly na léta strávená v naší škole. V hudebně si povídali v improvizované kavárně, kde byla i prodejní výstava výtvarných děl žáků z Jitřní. Vystavená kopie obrazu od Clauda Moneta, o níž byl největší zájem, se prodala jako první. Děti si pod dohledem učitelů pořádně zasportovaly na školních hřištích. Úspěch slavila výstava starých fotografií a dokumentů rozmístěná ve vestibulu školy a v chodbách, stejně jako stánku, ve které bylo možné zakoupit pexeso, jehož výtěžek bude věnován na nákup interaktivní tabule. V učebnách fyziky a chemie se ukázaly pokusy.

Úderem půl třetí zástupci zřizovatele školy na zahradě školy zasadili lípu. Poté se krájely dorty, které škole k výročí udělala cukrárna maminky z 6.C Vlaďky Liškové a radní pro školství Jaroslav Míth. Radní Jaroslav Míth a zastupitel Pavel Caldr současně nové paní ředitelce Mileně  Hartigové popřáli ve svých projevech mnoho štěstí a spousty zapálených žáků a nadšených učitelů a také předali pro školu dárkový šek.

Desítky hostů využily odpoledne k úšasti na komentovaných prohlídkách školy. ZŠ Jitřní vítala v pondělí 3. září 2018 své nové žákyně a žáky

Počasí nám sice nepřálo, ale začátek nového školního roku jsme přesto dobře oslavili!


Připravované společné zahájení školního roku na školní hřišti překazil déšť, využili jsme tedy tělocvičnu, ve které jsme přivítali celkem 55 prvňáčků a 9 žáků nultého ročníku.


Děti se ujaly naše zkušené učitelky Kamila Koubková, Pavla Vašíčková a Ivana Vacková. Popřát žákům i naší znovu samostatné škole všechno nejlepší v novém školním roce přišli zástupci Městské části Praha 4 Pavel Caldr a Jaroslav Míth. 


Kam až to mohou mnohé u nás dotáhnout, děti viděly na vlastní oči. Pozdravit je osobně přišla letošní juniorská atletická mistryně světa Amálie Švábíková, naše bývalá žačka. Zdůraznila, že ma vše, co se na ZŠ Jitřní naučila, je opravdu pyšná.


Tak držme palce všem dětem, rodičům, pedagogům a dalším zaměstnancům školy, ať  v novém školním roce vše klape tak,  jako první školní den!

Text...