+ 420 244 466 550            Jitřní 185/6, 147 00 Praha 4 - Hodkovičky

ZŠ JITŘNÍ

Praha 4, Jitřní 185, příspěvková organizace


IČ 06548733


Bankovní spojení školy 284348366/0300


Bankovní spojení školní jídelny 284348710/0300

Exkurze v Centru Paraple – poděkování

Text...

Milý pane řediteli,

dne 5. 2. jsme se zúčastnili seminářů ZŠ Jitřní navštívili Centrum Paraple.


Téma poškození spánku je při první zkušenosti natolik, že jsem se rozhodla požádat o možnost zprostředkovat přímý kontakt s realitou lidí na vozíku.


Všechny děti byly napjaté, jak bude návštěva probíhat, protože jsme si o Parapleti řekli, ukázali si fotky a rozvinuli se, co všechno se chtějí ptát. Některé byly předem trochu rozpačité a vyjádřily určitou obavu, zda není divné, že lidé na vozíku otevřeně prohlíželi nebo položili nejrůznější dotazy.


Jejich obavy byly po příchodu do Paraplete rozptýleny. Petr Hubalovský, který nám dělal průvodce, byl tak otevřený a bezprostřední, že děti se rázem osmělily a během velmi zajímavého výkladu mu dali takovou škálu otázek, že jsme byli bývali schopni projít celou exkurzi pouze v rozhovorech v klubovně. Mohli se zeptat skutečně na cokoliv. Nic ho nevyvedlo z míry a na všechno ochotně odpověděl.

Museli jsme se trochu zastavit, abychom se dostali do dalších částí návštěvy. Prohlédli jsme si cvičnou kuchyni, posilovna, sportovní pomůcky, které si děti mohli vyzkoušet a pokoj s výtahem, který viděl iv akci na koleji. Na závěr byl připraven pro nás v tělocvičně připravený "závod" v dovednostní jízdě na vozíku. Děti si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jak sedí na vozíku a ovládat ho.


Všichni, kteří jsme byli v Parapleti potkali, byli nesmírně vstřícní a milí.


Velmi jsem také ocenila, že se celá dopoledne prolínalo téma prevence. Jako sportovní škola se živými dětmi musíme dbát i na bezpečnost dětí při sportu a myslím, že se jim dostalo iv tomto smyslu jednoznačného poučení.


Kromě toho měl především možnost vidět a slyšet, že život na vozíku je těžký, ale má smysl ho žít. A že lidé s touto nevýhodou mají stejné potřeby, touhy a přání a prožívají nejen starosti, ale i radosti běžného dne. Věřím, že k nim přispělo ke zmenšení odstupu a ostychu, stejně jako toleranci k odlišnosti.


Takže díky všichni v Parapleti. Ať se vám daří.

Monika Jirsáková